Tisková zpráva

TISKOVÁ ZPRÁVA ' 15.5.2018 ' Občanská iniciativa Teplárna Plzni chce zabránit prodeji plzeňské teplárny

Zastupitele města Plzně čeká ve čtvrtek 24.5.2018 poslední hlasování o prodeji části Plzeňské teplárenské miliardáři a majiteli pražské Sparty Danielu Křetínskému. Za podíl 35% má podnikatel získat manažerskou kontrolu nad celým podnikem a většinový vliv při rozhodování o cenách tepla.

Když primátor Plzně Martin Zrzavecký v roce 2015 zmínil, že by mohl být podíl v Plzeňské teplárenské prodán strategickému partnerovi, vyvolalo to u ostatních politiků zděšené reakce. "Byli jsme zaskočeni", prohlásil například Michal Vozobule z opoziční TOP09. Primátor Zrzavecký tak své vyjádření záhy musel mírnit slovy "Nejsem připraven hlasovat o tom, abychom se zbavili jediného procenta v Plzeňské teplárenské"*. Samozřejmě, vždyť v předvolebním rozhovoru pro Plzeňský deník v roce 2014 ještě uváděl: "Všechny důležité zdroje jako je teplo, voda či doprava musí být vlastněny městem. Jedině tak můžete ovlivňovat cenu a kvalitu."** Toto byl i argument pro opětovný odkup akcií vodárny od společnosti Veolia v roce 2016 za více než 700 mil. Kč.

Ani žádná z dalších politických stran neměla před komunálními volbami v roce 2014 ve volebním programu prodej významných městských firem. Ale uběhly dva roky a zastupitelstvo města Plzně dne 14. 12. 2017 rozhodlo, že pro budoucí směřování Plzeňské teplárenské zvolí tzv. variantu A, tedy fúzi s Plzeňskou energetikou a.s., vlastněnou známým businessmanem Danielem Křetínským. A to mimo jiné i hlasy primátora Zrzaveckého a zastupitele Vozobuleho.

Teplo je strategická komodita, kterou by po vzoru zemí západní Evropy měl vlastnit stát, popř. obce. Je tedy v zájmu města zachovat současný stav, kdy je teplárna v jeho 100% vlastnictví, tedy přesně tak, jak strany před posledními volbami slibovali.

Navíc rozdílná majetková struktura spalovny ZEVO Plzeň, která má být součástí transakce a společnosti Čistá Plzeň, která má zůstat v majetku města přináší výraznou nejistotu do nakládání s odpadem Plzeňanů. Fúze tak může občanům prodražit nejen teplo a teplou vodu, ale i svoz a likvidaci odpadu.

Informovanost občanů o prodeji Plzeňské teplárenské je minimální. Informovat občany má za cíl občanská iniciativa Teplárna Plzni, která požaduje, aby strany, které fúzi podporují, kandidovali s tímto programem v podzimních komunálních volbách a nechali o tomto strategicky významném kroku rozhodnout voliče.

Teplárna Plzni

* Zdroj: https://plzen.idnes.cz/prodej-plzenska-teplarenska-dgr-/plzen-zpravy.aspx?c=A151113_101555_plzen-zpravy_pp

** https://plzensky.denik.cz/online-rozhovor/ptejte-se-kandidata-na-primatora-za-cssd-martin-zrzavecky-20141005.htmltext...